Blistavo bijeli osmijeh nikad nije bio privlačniji stoga većina ljudi barem u jednom trenu razmišlja izbijeliti li zube ili ne i kako to postići. Više o tome kako sigurno posvijetliti zube, kako ih održavati bijelima te što je to bleachoreksija piše mr. sc. Patricia Marčetić, dr. med. dent.
Izbjeljivanje je kozmetičko-estetski zahvat kojim se realno može postići svjetlija boja zuba na najmanje invazivan način. Tu je ljudsku težnju za što bjelijim osmijehom moderna dentalna industrija davno spoznala, pa danas imamo pregršt proizvoda i usluga stvorenih u svrhu što bjeljih zubi. Proizvode za izbjeljivanje možemo podijeliti u dvije osnovne skupine:
- “Whitening products” – Mogu odstraniti pigmente na površini zubi koji se nakupljaju kao posljedica nekih životnih navika poput pušenja cigareta, konzumiranje kave, tamnih čajeva i crnog vina te vratiti prijašnju, prirodnu boju zuba, ali ih ne mogu učiniti svjetlijima. U njih ubrajamo primjerice zubne paste i žvakaće gume.
- “Bleaching products” – Proizvodi za izbjeljivanje kojima se mijenja postojeća boja zubi u nekoliko nijansi svjetliju. Radi se o izbjeljivanju u ordinaciji dentalne medicine, kućnom izbjeljivanju s konfekcijskim ili individualno izrađenim žlicama te trakama za izbjeljivanje.
Prednost bi trebali dati izbjeljivanju u ordinaciji dentalne medicine
Važno je napomenuti da je moguće izbijeliti samo prirodne zube, odnosno da se zubne ispune (plombe) i protetski radovi (ljuskice, krunice, mostovi…) ne mogu izbijeliti. Preporuka je neposredno nakon izbjeljivanja izbjegavati pušenje i konzumiranje jako pigmentirane hrane i tekućine minimalno 48 sati.
Kako zube održavati bijelima?
Efekt profesionalnog izbjeljivanja obično traje do dvije godine. Koliko će se zadržati postignuti rezultat ovisi o vašim životnim navikama. Zubi će brže tamniti ako ste pušač i konzumirate dnevno veće količine kave i/ili tamne čajeve. Stoga je za očuvanje boje izuzetno važna redovna i pravilna oralna higijena te redovno čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje zuba.